• WYCIECZKA DO CHATY PRZYGODY

• Dnia 22 stycznia klasa III była na wycieczce w Chacie Przygody na Kowańcu w Nowym Targu. Po wyruszeniu z parkingu poszukiwaliśmy tropów zwierząt leśnych na śniegu. Największą frajdą było zjeżdżanie na sankach, ślizgach i workach z sianem z niewielkiej górki koło chaty. Następnie odbyły się warsztaty przyrodnicze, na których utrwaliliśmy wiedzę o tropach i śladach oraz o trybie życia zwierząt w czasie zimy. Póżniej piekliśmy kiełbaski na ognisku i znowu zjeżdżaliśmy z górki. Wszystko to odbywało się w pięknej scenerii gorczańskiego lasu.

Dziękujemy rodzicom za współorganizowanie  wycieczki. Opiekę nad klasą III pełniły panie Ewa Sosińska i Weronika Stachoń.

Ewa Sosińska

• TRADYCJA NASZEJ SZKOŁY - SZKOLNY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

• W grudniu w naszej szkole odbył się szkolny turniej tenisa stołowego. W zawodach brali udział uczniowie od klasy 5 do klasy 8, którzy awansowali z klasowego turnieju (pierwsza trójka chłopców i dziewcząt). Ze względu na to, że było dużo uczestników oraz indywidualny charakter turnieju rozegrane zostały po 2 sety do 6 punktów w systemie każdy z każdym w kategoriach chłopcy i dziewczęta.

Ostatecznie w kategorii chłopców miejsce I uzyskał Klemens Medes (klasa 5), miejsce II - Bartłomiej Chowaniec (klasa 5), miejsce III - Denis Palider (klasa VIII). W kategorii dziewcząt najlepsza okazała się Katarzyna Cudzich z klasy VI, miejsce II uzyskała Łucja Dziuban (klasa VI) i miejsce III – Katarzyna Franosz (klasa VIII).

Turniej odbył się w bardzo miłej atmosferze, uczestnicy stosowali się do ustalonych zasad, wyrażali chęć i pomoc w sędziowaniu, dzięki czemu turniej przebiegł sprawnie. Należy również pogratulować pozostałym uczestnikom (Anna Ślimak, Zofia Podlejska, Maria Maciata, Wawrzyniec Sieczka, Wiktoria Papież, Bartłomiej Palider, Dominik Dudzik, Katarzyna Gąsienica, Karolina Skupień, Maria Haładyna, Szymon Wypychowski, Dawid Kołaciak, Patryk Para, Maria Boiko, Kacper Papież, Bartłomiej Szczypkowski), którzy rozegrali dobre mecze i zdobyli nowe doświadczenie.  Podziękowanie należy się również Pani Marii Michurze, dzięki której zwycięzcy otrzymali piękne nagrody.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i miejmy nadzieję, że tradycja tego turnieju będzie nadal pielęgnowana.

Organizator i koordynator: Karolina Chałupka-Gabryś

• SPOTKANIE Z OSOBĄ NIEWIDOMĄ - PANIĄ BARBARĄ SOWIŃSKĄ

• 5 stycznia 2024r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z osobą niewidomą Panią Barbarą Sowińską.

Pani Barbara Sowińska przedstawiła uczniom, jak wygląda codzienne życie i funkcjonowanie osób niewidomych w społeczeństwie. Nauczyła nas, jak pomagać tym ludziom, aby pomoc była właściwa. Zapoznała nas z alfabetem Braila, pokazała jak dzieci niewidome uczą się matematyki, jak posługują się laską podczas poruszania się i radzą sobie w wielu innych sytuacjach.

Pani Barbara pokazała nam, że osoby z niepełnosprawnością mogą być radosne, empatyczne, pozytywnie nastawione do życia.

-niewidomi,

-niepełnosprawni,

-nie gryzą.

Ewa Sosińska

• WYCIECZKA DO CENTRUM EDUKACYJNEGO PRZY TATRZAŃSKIM PARKU NARODOWYM-10.01.2024

•

Uczniowie klasy drugiej wraz z wychowawcą, na pierwszą wycieczkę w Nowym 2024 Roku, udali się do Centrum Edukacyjnego działającego przy Tatrzańskim Parku Narodowym. Na początku czekała nas doskonała zabawa w multimedialnej Sali Odkryć. Mogliśmy tutaj wszystkimi zmysłami poznawać wyjątkową przyrodę Tatr. Następnie na wystawie stałej podziwialiśmy zwierzęta i rośliny żyjące w naszych górach. Kolejnym punktem spotkania były warsztaty, na których rozróżnialiśmy ślady i tropy zwierząt. Wykonaliśmy też w glinie odcisk wybranego przez siebie zwierzęcia. Potem mogliśmy swoją wiedzę wykorzystać w praktyce, kiedy to szukaliśmy różnych śladów wokół siedziby TPN-u. Mieliśmy szczęście, bo na śniegu znaleźliśmy nawet tropy jelenia. To była bardzo ciekawa i pouczająca wyprawa!

Wychowawca Liliana Paw

• WYCIECZKA DO MUZEUM TATRZAŃSKIEGO - 21.12.2023

• Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia uczniowie klasy drugiej wraz z wychowawcą, mogli wziąć udział w wyjątkowych warsztatach organizowanych przez Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. Cały wyjazd zorganizowała nam w ramach nagrody, Pani Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Białym Dunajcu, mgr Bogumiła Kułach. W muzeum mogliśmy nie tylko zwiedzić wystawę stałą, ale i uczestniczyć w warsztatach plastycznych. W ich trakcie wykonaliśmy nietuzinkowe ozdoby świąteczne wykonywane dawniej na Podhalu, tj. światy (z opłatków) i cukierki (z orzechów). Obejrzeliśmy też prezentację dotyczącą podhalańskich ozdób świątecznych. Na zakończenie spotkania zwiedziliśmy również nietypową wystawę, gdzie naszym zadaniem było szukanie śladów Yeti. Pełni wrażeń i z własnoręcznie wykonanymi ozdobami wróciliśmy do Białego Dunajca.

Wychowawca Liliana Paw

• WIGILIA W PRZEDSZKOLU

• 20 grudnia 2023 roku dzieci z naszego przedszkola w szczególny sposób wspominały narodzenie Pana Jezusa. Przy samodzielnie udekorowanej choince śpiewały kolędy, wysłuchały odczytanego przez wychowawczynię fragmentu Pisma Świętego oraz połamały się opłatkiem. Ukoronowaniem wspólnego przeżywania Świąt Bożego Narodzenia były posiady przy obficie zastawionym stole oraz miłe spotkanie towarzyskie.