Przegląd Zespołów Teatralnych im. Bronisława Cudzicha MASKA

• edycja 2017

„ Sztuka jest wieczną wiosną,

sztuka jest ciepłym wiatrem,

od którego śniegi topnieją”

słowa „ Rozmowy z aktorem” K. I. Gałczyńskiego były mottem  Przeglądu Teatrzyków Klasowych, które organizowaliśmy od roku 2005 do 2008 roku, kiedy to powstał Przegląd Szkolnych Zespołów Teatralnych dla szkół gminy Biały Dunajec. Jego Patronem został Bronisław Cudzich - absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (1950). Debiutował na scenie teatru im. Juliusza Słowackiego. Występował w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie, Teatrach Dramatycznych Krakowa oraz w Teatrze Ziemi Krakowskiej w Tarnowie.

Był aktorem, a także autorem licznych portretów i karykatur, tworzył obrazy olejne, akwarele, pastele, grafiki. Pisał wiersze, gawędy, fraszki i obrazki sceniczne. Związany był z rodzinną miejscowością i białodunajecką szkołą.

27 marzec to Międzynarodowy Dzień Teatru. Szczególnym gościem spotkania w  naszej szkole była pani Joanna Banasik, aktor Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem. Prosiliśmy o przyjęcie najserdeczniejszych życzeń, wyrazów sympatii, pomyślności w życiu osobistym, oby praca ludzi sceny była zawsze przyczyną radości i zadowolenia  twórców i odbiorców. Kwiaty i okolicznościowa maska były wyrazem uznania i wdzięczności. Dawid Gondek i Karolina Bukowska w imieniu wszystkich zebranych złożyli życzenia .

Pani Joanna Banasik mówiła o swoim miejscu na scenie, pracy aktora i roli teatru. Miło jest choć przez chwilę być kimś, kim się nigdy nie było. W ten sposób wprowadzała uczniów w magiczny świat sceny i kreowanie wybranej postaci.

Pani Agata Bentkowska – Mitana opowiedziała o życiu i działalności Patrona Przeglądu .

Dyrektor mgr inż. Bogusław Blicharski powitał Gości: Dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Nowym Targu  Panią mgr Bożenę Bryl, Wójta Gminy Biały Dunajec Pana mgr Andrzeja Jacka Nowaka, Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Białym Dunajcu Pana mgr Bartłomieja Kudasika i Pana mgr Krzysztofa Jarosza, Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Białym Dunajcu Panią Józefę Kolbrecką,  Przewodniczącą Rady Gminy Biały Dunajec Panią Bogumiłę Kułach, Prezesa Związku Podhalan oddział Biały Dunajec Panią mgr inż. Agatę Bentkowską – Mitana oraz Rodziców, Nauczycieli i zebraną publiczność.

Podziękował Sponsorom: Proboszczowi Parafii Poronin Księdzu Stanisławowi Parzygnatowi, Księdzu Arkadiuszowi Zychowi, Przewodniczącej Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – Pani Annie Stachurze, Dyrektorowi GOK-u Panu Bartłomiejowi Kudasikowi, Prezesowi Związku Podhalan oddział Biały Dunajec Pani Agacie Bentkowskiej – Mitana, Pani Bogumile Kułach, Panu Zygmuntowi Janocha.

Konferansjerzy Dawid Gondek i Karolina Bukowska słowami angielskiego dramaturga W. Szekspira:

„ Świat jest teatrem

aktorami ludzie,

którzy na co dzień pełnią swoje role...” rozpoczęli X Przegląd .

Pracę w jury powierzono: Pani Joannie Banasik,  Pani Bogumile Kułach, Pani Agacie Bentkowskiej – Mitana, Panu Bartłomiejowi Kudasikowi.

W spotkaniu z  utworami Jana Brzechwy, które zachwycają i bawią każdego czytelnika i widza, udział wzięli:

I. GRUPA TANECZNA „ NUTKI” z programem „Witajcie w naszej bajce”.

Opiekun Pani Karolina Chałupka – Gabryś

II. GRUPA TEATRALNA „ BIEDRONKI” z programem „W warzywnym ogrodzie”. Opiekun Pani Ewa Sosińska.

III. GRUPA TEATRALNA „ SŁOWIKI” z programem „Proszę państwa oto rok”.

Opiekun Pani Alicja Kalata

IV. GRUPA TEATRALNA „ PCHEŁKI” z programem „ Koziołek w zoo”.

Opiekun Pani Liliana Paw i Pani Maria Furtak

V. GRUPA TEATRALNA „ KROKUSY” z programem „ Dobre obyczaje”.

Opiekun Pani Karolina Majerczyk i Pani Maria Michura

VI. GRUPA TEATRALNA „ BEZ NAZWY”  z programem „Na straganie”

uczniowie II klasy gimnazjum.

Kamila Dudzik i Zuzanna Szczypkowska przybliżyły zebranym sylwetkę Jana Brzechwy - autora tekstów inscenizacji.

Jury wyróżniło przyznając MASKĘ 2017 grupie teatralnej „ Krokusy” za program „Dobre obyczaje”, ciekawą scenografię, stroje, ekspresję i swobodę sceniczną.

Oceniając wszystkie grupy teatralne jurorzy docenili zaangażowanie opiekunów, dzieci i młodzieży, a także i Rodziców, którzy niejednokrotnie wykonywali stroje.

Nagrody książkowe otrzymali:

Karol Stołowski, Wiktoria Dudzik, Piotr Gał, Klaudia Dudzik, Małgorzata Sieczka, Natalia Gałdyn, Kacper Cudzich, Magdalena Ślimak, Zuzanna Wilkus, Kamil Szymborski, Kacper Palider, Aleksandra Walkosz- Kleta, Jan Cudzich, Natalia Stopka, Jadwiga Skupień, Sandra Gołdyn, Alicja Parzątka, Kamil Pitoń, Zuzanna Puchłopek, Bartłomiej Węgrzyniak, Karolina Jędrol, Bartłomiej Wypychowski, Martyna Serafin, Zuzanna Szczypkowska, Kamila Dudzik, Sylwia Paw, Zuzanna Wilkus, Stanisław Ślimak, Joanna Franosz.

Prace uczniów wykonane pod kierunkiem Pani mgr Barbary Piszczór - Malaciny , a przede wszystkim plakat „Sto Bajek” Jana Brzechwy wykoany przez Katarzynę, Barbarę, Andrzeja Jarząbków tworzyły barwną scenerię twórczości Jana Brzechwy. Mogliśmy też podziwiać obrazy i karykatury autorstwa Bronisława Cudzicha – Patrona Przeglądu.

Warto było się spotkać w tym dniu, aby móc podziwiać  na scenie radość, szczęście i talent dzieci.