Bronisław Cudzich

• MASKA edycje

• GALERIA

27 marca 2013

Mottem spotkania były słowa Williama Szekspira: Świat jest teatrem, aktorami ludzie, którzy kolejno wchodzą i znikają

Dwa różne światy, a tak sobie bliskie. Czy świat jest teatrem? Czy ludzie żyjący na świecie są odpowiednikami aktorów w teatrze? Gramy role w teatrze, a także na świecie. Komedie! Tragedie! Po słowach zadumy, zamyślenia nad istotą teatru przypomniałam o uchwaleniu w 1961 na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu w dniu 27 marca 1957 roku Międzynarodowego Dnia Teatru. I to właśnie w tym dniu odbywa się nasz Przegląd.

Przegląd to impreza, która na stałe wpisana została do kalendarza życia szkoły. Dyrektor Bogusław Blicharski powitał przybyłych Gości, młodzież, dzieci i życzył udanego spotkania. Jest to spotkanie uczniów i nauczycieli przygotowujących.  To spotkanie w którym chcielibyśmy, aby uczestniczyły Grupy Teatralne Szkół Gminy Biały Dunajec. Każdy Zespół Szkół mógłby być reprezentowany przez dwie grupy: uczniów szkoły podstawowej i uczniów gimnazjum. Żeby można się było nacieszyć sceną, grą, słowem, strojem i przez chwilę być kimś innym, niż się jest na co dzień. Żeby można się było dobrze bawić.

Myślę, że z każdą następną edycją Przeglądu będzie coraz lepiej, szkoły będą się zgłaszały, aby móc uczestniczyć w zabawie w teatr.

Rok 2013 jest Rokiem Juliana Tuwima, dlatego jego teksty stały się podstawą  występów.

Jury Przeglądu w składzie:

Pan Stanisław Bielecki;

Pan Tomasz Zieliński;

Pan Andrzej Czernik

To ludzie, którzy kochają teatr, piękno i wartość słowa, związani z estradą, ze sceną, z przygotowaniem grup teatralnych, występów oraz z tworzeniem tekstów, inscenizacji, scenek teatralnych.

Przyznano dwie równorzędne nagrody: II Grupom:

- Czwartaki z ZSPiG nr 1 w Białym Dunajcu pod kierunkiem Pani Kingi Michalik

- Ptasie trele grupa z ZSPiG nr 2 w Białym Dunajcu pod kierunkiem Pani Karoliny Majerczyk.

- Grupa Teatralna Sufler z Gimnazjum nr 2 w Białym Dunajcu zdobyła I miejsce i nagrodę ZŁOTĄ MASKĘ 2013 – tę grupę przygotowała Pani Iwony Głowacka – Spera.

Nagrody za ciekawe kreacje przyznano:

- Janowi Walkoszowi z III klasy Gimnazjum nr 2 w Białym Dunajcu za rolę Hilarego.

- Teresie Łaś z II klasy Gimnazjum nr 2 w Białym Dunajcu za oryginalny strój.

- Andrzejowi Majerczykowi z II klasy Gimnazjum nr 2 w Białym Dunajcu za rolę Murzynka

- Ewelinie Cudzich – z IV klasy Szkoły Podstawowej nr 1 w Białym Dunajcu za rolę słowikowej.

Ważnym momentem tego spotkania były wspomnienia o życiu, działalności Patrona Przeglądu; zaproszonych Gości i mieszkańców Białego Dunajca reprezentowali:

Pan Jerzy Stodulski - Wizytator kuratorium Oświaty Delegatury w Nowym Targu, któremu dziękujemy za ciepłe słowa zachęcające do kontynuowania Przeglądu,

Pan Andrzej Jacek Nowak – Wójt Gminy Biały Dunajec – podkreślił wkład rodu Cudzichów w dzieje Białego Dunajca,

Pani Józefa Kolbrecka – Dyrektor Gminnej Biblioteki, zwróciła uwagę na wartość tego typu spotkań w celu kształtowania młodego pokolenia,

Pani Halinie Michalskiej – Dyrektor ZSPiG nr 1 dziękujemy za udział w Przeglądzie wraz z Grupą Teatralną przygotowaną przez Panią Kingę Michalik,

Pani Maria Stoch, wprowadziła nas w nastrój swojej poezji,

Pani Helena Świder – Zbójnik oraz przedstawiciele rodziny Bronisława Cudzicha: Pan Józef Zadorin, Pani Janina Bentkowska, Pan Marcin Bentkowski i Pani Agata Bentkowska – Mitana, która przekazała słowa państwa W.S. Żygadłów. Łączyła ich z Bronisławem przyjaźń w czasie studiów w Krakowie.

Pani Janina Bentkowska opowiadała o życiu Wujka, swoim dzieciństwie związanym z wyjazdami do Krakowa, o spotkaniach w teatrze. Wymieniała nazwiska aktorów z którymi pracował, przyjaźnił się. Byli wśród nich: Adam Hanuszkiewicz, Gustaw Holubek, Czesław Wołłejko, Kalina Jędrusik i inni.

Ciepłe wspomnienia świadczą o głębokiej więzi rodzinnej, a dla nas są bardzo ważne bo poznajemy wydarzenia z życia Patrona naszego Przeglądu. A jest się kim pochwalić. To dla nas duża radość.

Scenerię spotkania tworzyły stroje teatralne oraz prace plastyczne Bronisława Cudzicha. Pasją aktora było malarstwo i poezja.

VI Przegląd Szkolnych Zespołów Teatralnych został wzbogacony wydaniem Powitania słonka obrazka scenicznego w jednej odsłonie oraz wyboru wierszy. Dorobek literacki, plastyczny i teatralny zachęcił nas do opracowania gruntowniejszego wydania, które pewno będzie możliwe do zrealizowania dzięki ogromnej więzi z rodzinną miejscowością Pana Wójta Andrzeja Jacka Nowaka.

Dzisiaj również słuchaliśmy wierszy Bronisława Cudzicha w wykonaniu uczniów Bartłomieja Haładyny, Łukasza Topora, Zuzanny Szczypkowskiej, Katarzyny Stachowiec, Kamili Dudzik. Konferansjerem była Ewelina Gąsienica.

oprac. Janina Mrozowska - Cudzich