Aktualności

          • Święto Konstytucji 3-go Maja

          • Klasa VIII zpomocą Pani Joanny Serafin przygotowała akademię z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Mieliśmy okazję przenieść się do XVIII wieku i poznać tragiczne wydarzenia związane z rozbiorami Polski. Na konferencji prasowej gościliśmy samego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który opowiadał o okolicznościach uchwalenia Konstytucji oraz jej znaczeniu.

        • Żegnamy Pana Andrzeja Czernika!
          • Żegnamy Pana Andrzeja Czernika!

          • W sobotę 6 maja 2023 r. pożegnaliśmy Pana Andrzeja Czernika. 

            Przez wiele lat zasiadał on w jury Przeglądu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Andrzeja Skupnia Florka oraz był gościem cyklu "Ukwalowanie po nasemu". 

            Serdecznie dziękujemy za pracę na rzecz naszej szkoły Panie Andrzeju!

             

          • Powitanie wiosny

          • Nieśmiało, po cichutku, przyszła... nareszcie Wiosna. Bardzo za nią tęskniliśmy, dlatego klasa ,,0” wraz z wychowawczynią przygotowała jej huczne powitanie. Prezentowaliśmy inscenizację ,,Zwiastuny wiosny”. Każde dziecko z zeróweczki miało swoją rolę do odegrania. Były więc pierwsze wiosenne ptaki, kwiaty , które przebudziła Pani Wiosna, niedźwiadek, deszczyk i cieplutkie słoneczko. Dzieci recytowały wiersze i śpiewały wiosenne piosenki. Barwne ubrania i dekoracje wprowadziły wszystkich w radosny nastrój. Wiosna to najpiękniejsza pora roku. Kojarzy nam się z rozkwitającą przyrodą, ze słonecznym oddechem wiatru, z pierwszymi zielonymi pąkami pojawiającymi się na nagich gałęziach . Oto na naszych oczach budzi się do życia cały otaczający nas świat. Topnieją śniegi, nieśmiało rozkwitają pierwsze kwiaty. Ptaki powracają z ciepłych krajów. Staraliśmy się to wszystko przedstawić, a brawa i podziękowania,które otrzymaliśmy świadczą o dobrze wykonanym zadaniu. Nasza inscenizacja bardzo się podobała i zachęcała do wiosennych spacerów. Dziękuję, że byliście z nami!

          • Kiermasz ciast dla Kamilki Gil

          • 23 kwietnia 2023 roku, przy Kaplicy pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego, odbył się kiermasz ciast, z którego dochód przeznaczony został dla Kamilki Gil.

            Zebraliśmy kwotę 4 241, 10  złotych!!! Zainteresowanie przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Sprzedaliśmy wszystkie ciasta.

            Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za inicjatywę i zorganizowanie kiermaszu.

            Szczególne wyrazy wdzięczności należą się Paniom Grażynie Franosz- Przewodniczącej Rady Rodziców oraz Magdalenie Tarasiewicz. Zaangażowanie Pań było niesamowite. Nie tylko kroiły i pakowały ciasta wraz z wolontariuszami, ale także przygotowały opakowana, reklamowały kiermasz w mediach społecznościowych i pomagały przy sprzedaży. Umiejętności organizacyjne obu Pań pozwoliły sprawnie przeprowadzić tę akcję.

            Dziękujemy również wszystkim Rodzicom i Uczniom, którzy upiekli ciasta.

            Są to:

            Pani Marzena Buńda wraz córką Kamilą (Kamilka własnoręcznie zrobiła naklejki na paczki z bezami)

            Barbara Łukaszczyk

            Dominika Galica

            Marlena Leniewicz

            Magdalena Tarasiewicz

            Grażyna Franosz

            Grażyna Stachowiec

            Teresa Chryczyk

            Maria Sieczka

            Renata Kołtuniak

            Karina Janik - Buńda

            Maria Górz

            Małgorzata Cudzich

            Aneta Jarosz - Zagata

            Joanna Walkosz

            Halina Stachowiec

            Grażyna Wolińska - Gąsienica

            Anna Sieczka

            Joanna Świder - Podlejska

            Kinga Palider

            Kinga Łukaszczyk

            Anna Majerczyk

             

            Podziękowania należą się Wolontariuszom, którzy pracowali przy organizacji kiermaszu w sobotę i niedzielę:

            Alicji Pawlikowskiej

            Justynie Franosz

            Magdalenie Ślimak

            Karolinie Jędrol

            Anieli Medes

            Paulinie Kręcichwost

            Joannie Franosz

            Gosi Sieczce (absolwentka naszej szkoły)

            Maciejowi Franoszowi 

            Mikołajowi Lenartowi.

             

            Dziękujemy Księdzu Proboszczowi Stanisławowi Parzygnatowi, za zgodę na sprzedaż ciast przy kaplicy oraz Księdzu Marcinowi Sędzikowi za pomoc w organizacji.

             

            Wyrazy  uznania kierujemy w stronę WSZYSTKICH, którzy zechcieli WESPRZEĆ naszą akcję. Bez Was nie osiągnęlibyśmy tak wysokiej kwoty!

             

            Jeszcze raz SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!                                             

          • Zerówka na basenie

          • 21 kwietnia 2023 roku klasa ,,0” wybrała się na basen do AquaParku w Zakopanem. Podstawowym celem wycieczki było kształtowanie postaw prozdrowotnych, ćwiczenie odwagi, wpajanie prawidłowych nawyków higienicznych , propagowanie zdrowego trybu życia, poprzez uprawianie sportów wodnych. Dzieci pod opieką ratownika i opiekunów mogły szaleć do woli. Miejscem zabawy wodnej był brodzik wyposażony m.im. w małe zjeżdżalnie. Ku zadowoleniu dzieci skorzystaliśmy również z jacuzzi. Czas spędzony „w wodzie” przysporzył wszystkim uczestnikom oprócz korzyści zdrowotnych wiele radości i przyjemnych wrażeń. Był dobrym sposobem na relaks. Wszyscy po półtoragodzinnym wodnym szaleństwie jednogłośnie oznajmili, że było super i chcieliby jeszcze więcej takich wyjazdów. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do szkoły. 

            Elżbieta Szczypkowska

          • XV Przegląd Szkolnych Zespołów Teatralnych im. Bronisława Cudzicha

          • Protokół z obrad Jury

            XV Przeglądu Szkolnych Zespołów Teatralnych im. Bronisława Cudzicha Maska 2023

            20 kwietnia 2023 r.

             

            Jury w składzie:

            - Bogumiła Kułach – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Białym Dunajcu

            - Eliza Margiewicz – Pedagog szkolny w Szkole Podstawowej nr 2

            po obejrzeniu 4 prezentacji scenicznych przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

            MASKA 2023

            Grupa teatralna „ Teatr bez nazwy” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Białym Dunajcu za energię sceniczną młodych wykonawców oraz harmonię wszystkich środków artystycznego wyrazu użytych w przedstawieniu wyreżyserowanym przez Panią Anetę Piłat.

            Wyróżnienia za wdzięk i ciekawą kreację aktorską otrzymali:

            Maria Szczepaniak, Maria Stachowiec, Aleksandra Cudzich, Szymon Lichaj, Michał Stasik, Dominik Dzielawa, Aleksandra Lichaj, Agnieszka Gil, Małgorzata Podlejska, Paulina Sieczka, Alan Bartoszek, Oliwia Chyc – Magdzin, Ewelina Mszańska, Kira Khomenko

            Na szczególne wyróżnienie zasłużyli uczniowie klasy VIII ze Szkoły Podstawowej nr 2, którzy przedstawili „ Świteziankę” Adama Mickiewicza w reżyserii Pani Iwony Głowackiej Spery.

            Jury dziękuje wszystkim zespołom teatralnym za udział w XV edycji Przeglądu Szkolnych Zespołów Teatralnych im. Bronisława Cudzicha MASKA 2023, a ich instruktorkom – paniom: Anecie Piłat, Ewie Sosińskiej, Elżbiecie Szczypkowskiej, Iwonie Głowackiej – Spera -  za rozwijanie w dzieciach i młodzieży teatralnej pasji i wrażliwości artystycznej. Jednocześnie zachęca młodych wykonawców do doskonalenia techniki poprawnego mówienia.

            Jury serdecznie dziękuje za miłą atmosferę wśród występujących uczestników i  widowni. Ma nadzieję na kontynuację tego typu spotkań teatralnych.

             

          • Wielkanocna zbiórka żywności dla Kuchni św. Brata Alberta

          • Tuż przed  Świętami Wielkiej Nocy Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało zbiórkę żywności dla Kuchni św. Brata Alberta w Zakopanem. 5 kwietnia Pani Joanna Walkosz-Jambor wraz z Maciejem Cudzicham z klasy szóstej oraz Klimkiem Majerczykiem z klasy piątej zawieźli zebrane produkty do siostry Aleksandry. 

            Serdecznie dziękujemy Pani Joannie za pomoc!

            Dziękujemy też wszystkim darczyńcom, którzy zechcieli wesprzeć naszą akcję!

            Siostra złożyła na ręce uczniów podziękowanie oraz życzenia wielkanocne dla całej społeczności szkolnej.

          • Dni otwarte w szkołach ponadpodstawowych

          • Tradycyjnie już 21 marca ponadpodstawowe szkoły w Zakopanem organizują” Dni otwarte”,  podczas których uczniowie klas ósmych mogą zwiedzać szkoły,  do których chcieliby się dostać po ukończeniu podstawówki . Nasi ósmoklasiści odwiedzili Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych im. Władysława Zamoyskiego, Zespół Szkół Budowlanych im. dra Władysława Matlakowskiego oraz Liceum Ogólnokształcące im. Oswalda Balzera . Wizyty przebiegały w niezwykle miłej i przyjaznej atmosferze.

          • Manufaktura mydełek glicerynowych

          • Dnia 21.03.23 r. w naszej szkole odbyły się zajęcia pt. „Manufaktura mydełek glicerynowych”. Wzięli w nich udział uczniowie klas I, II i III. Podczas warsztatów dzieci własnoręcznie wykonały mydełka glicerynowe, dobierając wybrane przez nich barwniki i zapachy. Mydełka te zostały pięknie spakowane i uczniowie zabrali je do domów. Ponadto w czasie zajęć można było w sposób praktyczny dowiedzieć się dlaczego mydło myje i o co to jest napięcie powierzchniowe wody. To była bardzo pouczająca i ciekawa zabawa.

          • Czwarta klasa w parku trampolin

          • 17 marca klasa 4  wraz z wychowawczynią, Panią Marią Michurą, spędziła czas w parku trampolin w Nowym Targu. Wyjazd był dla uczniów nagrodą za zajęcie I miejsca w konkursie międzyklasowym na najładniejsze świąteczne przebranie. Mamy nadzieję, że uczniowie dobrze się bawili i miło spędzili czas na wspólnej zabawie.

          • Zerówka na kuligu

          • 9 marca 2023 roku klasa ,, 0” wybrała się na kulig. Trasa przebiegała ulicami Białego Dunajca i wiodła do osiedla ,, Zonie”. Uczniowie jechali na dużych saniach ciągniętych przez dwa konie . Jechaliśmy radośnie, z uśmiechami na twarzach, a konie ciągnęły raz szybciej, raz wolniej. W końcu dotarliśmy na miejsce do szałasu. Tam pan woźnica rozpalił ognisko, przy którym wspólnie piekliśmy swoje kiełbaski i piliśmy ciepłą herbatkę, przygotowaną wcześniej w domach. Na pożegnanie dzieci odśpiewały wszystkie piosenki związane z zimą, których uczyły się w szkole. Wykonały również zimowy taniec, przy akompaniamencie dzwonków. Było bardzo miło!

            Naszym celem była integracja klasy oraz uwrażliwienie na piękno zimowych krajobrazów i kształtowanie umiejętności aktywnego spędzaniu czasu wolnego zimą. Niestety wycieczka dobiegła końca, a wszyscy uczestnicy stwierdzili jednogłośnie, że była naprawdę udana. Chcielibyśmy ją kiedyś powtórzyć!

            Dziękujemy panu Skupniowi za pomoc w zorganizowaniu kuligu:) 

               

          • Próbne egzaminy ósmoklasisty

          • W dniach od 7 do 9 marca  klasa ósma pisała swój pierwszy  próbny egzamin . Uczniowie zmierzyli się z zadaniami z języka polskiego, matematyki i z języka angielskiego. Mamy nadzieję, że dzięki takim doświadczeniom i ćwiczeniom egzaminy majowe nie będą już tak trudne i stresujące. Ósmoklasistom życzymy powodzenia i dobrych wyników.

          • Dzień dinozaura w klasie pierwszej

          • Dnia 09.03.23r. w klasie I zorganizowano „Dzień dinozaura”. Po obejrzeniu filmu edukacyjnego dla dzieci, uczniowie samodzielnie wykonali makietę prehistorycznego świata, na której zamieszkały przyniesione przez dzieci dinozaury. Po zabawie uczniowie ulepili swoje dinozaury z plasteliny i stworzyliśmy ich wystawę. W czasie zajęć dzieci wykazały się dużą znajomością prehistorycznych zwierząt, bez trudu podawały ich nazwy i opowiadały o charakterystycznych cechach. Nie miały również problemu z podziałem na dinozaury roślinożerne czy mięsożerne. Podczas zajęć uczniowie odrysowywali także ulubione dinozaury z szablonów, oglądali wypożyczone w bibliotece szkolnej albumy oraz czytali ciekawostki dotyczące tych prehistorycznych stworzeń.

            Dzień dinozaura okazał się nie tylko fantastyczną zabawą, ale także był wspaniałą okazją do zgłębienia wiedzy na ich temat i poznania tajemnic ówczesnego świata.

          • Wycieczka klasy drugiej do Nowego Targu

          • 8 marca klasa  II pod opieką wychowawczyni pani Ewy Sosińskiej i pani Weroniki Stachoń odbyła wycieczkę do Nowego Targu. Najpierw udaliśmy się do Castoramy, gdzie wzięliśmy udział w warsztatach edukacyjnych w ramach programu Majsterkowicze. 

            Pracownik sklepu oprowadził nas po poszczególnych działach sprzedaży, mogliśmy zajrzeć nawet do magazynu. Następnie każdy uczeń samodzielnie wykonywał z drewna budkę lęgową dla szpaków i ozdabiał ją w/g własnego pomysłu. W nagrodę  każde dziecko otrzymało dyplom, kilka innych gadżetów oraz oczywiście zabrało ze sobą wykonaną budkę do domu. Dziewczynki dodatkowo zostały obdarowane doniczkami z zasadzonymi cebulkami szafirków.

            Po warsztatach udaliśmy się do restauracji Mc Donald na przekąskę.

            Następnie poszliśmy na spacer po  polanie szaflarskiej nad rzeką Biały Dunajec, pobawiliśmy się  w ośrodku rekreacji. Na końcu udaliśmy się do Rezerwatu Bór na Czerwonem, gdzie obserwowaliśmy unikatową roślinność Torfowiska Orawsko Nowotarskiego.

             Z wycieczki wrócilismy zmęczeni, ale pełni wrażeń.

          • Wizyta klasy drugiej w Bibliotece Gminnej

          • 2 marca klasa II udała się z wizytą do Biblioteki Gminnej w Białym Dunajcu. Na miejscu pani bibliotekarka zapoznała uczniów z działami biblioteki, czytelnią, regulaminem wypożyczania książek. Zachęcała dzieci do czytania, można było wziąć udział w projekcie “Mała książka - wielki człowiek”.

            Następnie uczniowie uczestniczyli w warsztatach rękodzielniczych związanych z ornamentyką góralską. Panie z Muzeum Tatrzańskiego z Zakopanego uczyły dzieci,  jak wykonać zakładkę do książki z zastosowaniem filcu. Każde dziecko wykonało taką zakładkę      i wzięło ją do domu. Pobyt w bibliotece uprzyjemnił nam słodki poczęstunek przygotowany przez pracowników.

            Bardzo dziękujemy Pani Dyrektor Bogusławie Kułach, pozostałym Pracownikom Biblioteki  i Paniom z Muzeum Tatrzańskiego za tak miłe przyjęcie nas.

          • Bal karnawałowy

          • 16 lutego 2023 roku w naszej szkole odbył się Bal karnawałowy.

            Uczniowie od klasy "0" do klasy 8 bawili się wyśmienicie, a wielu z nich zostało wyróżnionych i nagrodzonych za ciekawe kreacje i pomysłowe przebrania.

            Z młodszymi klasami zabawę organizowały  Marysia Haładyna, Magda Zwijacz, Karolina Skupień  i Ania Folfas z klasy 6. Natomiast z klasami 4-5 bawiły się Karolina Jędrol, Paulina Kręcichwost, Magda Ślimak i Anielka Medes z klasy 8. O oprawę muzyczną zadbali Maciek Cudzich i Łukasz Jędrol.

            W czasie zabawy można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia w Fotobudce przygotowanej przez Panią Weronikę Stachoń. Tradycyjnie już Rada Rodziców  ufundowała wszystkim uczniom smaczne pączki. A szkolny sklepik "Gazda" oraz Samorząd Uczniowski  zadbali o słodkie nagrody za udział w konkursach.

                                                               Na kolejny Bal karnawałowy zapraszamy za rok! 

          • Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

          • Od wielu lat uczniowie naszej szkoły angażują się w akcję charytatywną Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku, w 31. Finale również nie mogło ich zabraknąć wśród wolontariuszy.

                       W zbiórce pieniędzy wzięło udział 10 uczniów z klasy VIII: Aniela Medes, Iwona Zoń, Oliwia Sieczka, Karolina Jędrol, Joanna Franosz, Magdalena Ślimak, Mikołaj Lenart, Stanisław Ślimak, Aleksandra Walkosz – Kleta i Liliana Dorocińska. 

                   Przystąpienie do akcji poprzedzone było spotkaniem z przedstawicielami Podhalańskiego Sztabu WOŚP w Nowym Targu w siedzibie instytucji „Akcja Serca”. Przekazano nam ankiety, które zdecydowały o tym, że legalnie przystąpiliśmy do akcji. Następnie udział w akcji został zgłoszony w Powiatowej Policji w Zakopanem.

                    Zbiórkę pieniędzy uczniowie rozpoczęli na terenie szkoły od poniedziałku (23.01.2023 r.) do piątku (27.01.2023r.) zbierając datki od uczniów, nauczycieli , pracowników szkoły, rodziców. W czasie trwania czwartkowego Przeglądu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. A. Skupnia – Florka pomagały w zbiórce pieniędzy uczennice z klasy V: Zofia Zagata i Łucja Dziuban.

                   W sobotę (28.01.2023r.) już od godz. 8.30 do 16.30 nasi uczniowie kwestowali na terenie Sklepu „Delikatesy Centrum” przy ul. Miłośników Podhala i Sklepu „Delikatesy Centrum” przy ul. Jana Pawła II.

                   W niedzielę (29.01.2023 r.), w dzień Finału, uczniowie zbierali datki przy Kaplicy po Mszy Świętej, a następnie na ulicach Białego Dunajca, na Stoku Narciarskim „Toko-Land” i Pizzerii „U Janusza” na ul. Kościuszki.

                   Warto tu wspomnieć, że wolontariusze wszędzie spotykali się z wielką życzliwością i serdecznością. Nikt nie szczędził pieniędzy w zamian za papierowe serduszko. 31. Finał odbywał się pod hasłem: „Chcemy wygrać z sebsą! Finał dla wszystkich – małych i dużych”.

                   W niedzielę (29.01.2023r.) uzyskane w zbiórce publicznej środki zostały przekazane w Podhalańskim Sztabie WOŚP w Nowym Targu. Zespół uczniów zebrał kwotę 2 610 zł. Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy.

                         Opiekunem wolontariuszy była pani Alicja Kalata.

          • Koncert kolęd w Domu Pomocy Społecznej "Smrek" w Zaskalu

          • 30 stycznia 2023 r. dzieci i młodzież z naszej szkoły odwiedziły pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej "Smrek" w Zaskalu.

            Marysia Tarasiewicz, Marysia Stachowiec, Zosia Gondek, Ola Słodyczka, Zosia Bobak, Gosia Podlejska, Ania Ślimak, Zosia Podlejska, Karina Wysocka, Marysia Haładyna, Alicja Pawlikowska, Asia Franosz, Karolina Jędrol, Magda Ślimak, Anielka Medes, Oliwia Sieczka,  Łukasz Jędrol i Mikołaj Lenart zaśpiewali popularne polskie kolędy.  Pensjonariusze DPSu bardzo chętnie przyłączyli się do śpiewania.

            Po zakończeniu koncertu Zosia Gondek, Ola Słodyczka, Karolina Jędrol i Mikołaj Lenart powiedzieli góralskie wiersze, które recytowali na Przeglądzie Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Andrzeja Skupnia Florka. 

            Nasze spotkanie z osobami mieszkającymi w DPSie minęło w przyjaznej atmosferze. Po występie przygotowano dla nas słodki poczęstunek oraz poznaliśmy najmniejszych "mieszkańców Domu" - żółwia Smreka i kanarka Stasia.

            Serdecznie dziękujemy pracownikom i pensjonariuszom Domu Pomocy Społecznej za miłe przyjęcie oraz uczniom naszej szkoły, którzy poświęcili swój wolny czas, aby nieść radość ludziom potrzebującym.

          • Podziękowania dla sponsorów XLVI Przeglądu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy

          •  

            PODZIĘKOWANIA

            Jak co roku w organizacji Przeglądu im.Andrzeja Skupnia -Florka  wspierają  naszą szkołę różne instytucje oraz osoby prywatne. W tym roku w szczególny sposób pragniemy podziękować:

            Kierownictwu Basenów Gorący Potok z Szaflar

            Kierownictwu Basenów Termy Szaflary

            Kierownictwu Basenów Termy Bukovina

            Pani Iwonie Kiwackiej -Majerczyk  - Prezes Związku Podhalan - Oddział Biały Dunajec

            Pani Marii Świder- właścicielce sklepu Stroje Regionalne Hafcik z Poronina

            Pani Janinie Bentkowskiej z Białego Dunajca

            Pani Agacie Bentkowskiej z Białego Dunajca

            Pani Elżbiecie Porębskiej - Mędoń z Białego Dunajca

            Państwu Ludmile i Anatolowi Listowskim z Krakowa

             

                     Szanowni Państwo ! Dzięki Waszej hojności  kolejny raz  Laureaci Przeglądu, młodzi recytatorzy i gawędziarze, mogli cieszyć się atrakcyjnymi nagrodami!

            Dziękujemy!

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Świętej Jadwigi Królowej Polski w Białym Dunajcu
      • dyrektor_sp2@bialydunajec.com.pl sekretariat_sp2@bialydunajec.com.pl
      • 18 207 31 29
      • ul. Miłośników Podhala 23 34-425 Biały Dunajec Poland
      • Joanna Gil GODZINY PRZYJĘĆ - poniedziałek 11:00 - 12:00 - w przypadku konieczności spotkania w innym terminie, kontakt z sekretariatem (tel. 18 20 73 129) w celu umówienia spotkania
  • Galeria zdjęć

      brak danych