W dniach 22-23 kwietnia 2024 r. uczniowie klasy VI, VII i VIII wraz z nauczycielami udali się na wycieczkę do Wrocławia. Miasta słynącego z niepowtarzalnej architektury oraz ponad 100 mostów i kładek. Często nazywanego też „Wenecją Północy" lub „polską Wenecją".
Pierwszego dnia, tuż po przyjeździe, uczniowie udali się do ZOO, gdzie obejrzeli różne gatunki zwierząt. Ogromne wrażenie wywarło na nich Afrykarium. Młodzież była urzeczona niezwykłym światem fauny i flory „Czarnego Lądu”.
Swoją afrykańską przygodę białodunajczanie rozpoczęli od Morza Czerwonego i mieszkańców jego plaż oraz rafy koralowej. Następnie przenieśli się do Afryki Wschodniej, gdzie zobaczyli m.in. hipopotamy nilowe czy mangusty.
Kolejnym etapem zwiedzania były głębiny Kanału Mozambickiego. Stojąc w podwodnym tunelu, młodzież podziwiała płaszczki, różne gatunki rekinów, a także inne ryby oceaniczne. Można było również dostrzec tu zielonego żółwia morskiego.
Z głębin, gdzieś między Afryką a Madagaskarem uczniowie przenieśli się na Wybrzeże Szkieletów w Namibii, gdzie swoje pozornie spokojne życie wiodą pingwiny przylądkowe (tońce) i kotiki afrykańskie.
Na koniec czekała na nich prawdziwa dżungla otaczająca rzekę Kongo. Tu, pośród bujnej roślinności i swobodnie fruwających ptaków, oglądali jedne z najbardziej niebezpiecznych zwierząt świata – krokodyle nilowe. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się też niezwykłe, roślinożerne ssaki wodne należące do rzędu syren, czyli manaty.
Po spacerze w Japońskim Ogrodzie, smacznej obiadokolacji i nocnym odpoczynku młodzież kontynuowała zwiedzanie Wrocławia. Dzięki pani przewodnik uczniowie dowiedzieli się, że dzieje tego miasta sięgają czasów średniowiecza, kiedy to miasto było częścią wielkiego traktu kupieckiego zwanego Bursztynowym Szlakiem. Podczas II Wojny Światowej zniszczeniu uległo ok. 70 % budynków miasta, jednak i tak można nadal zachwycać się pięknymi kolorowymi kamienicami w najróżniejszych stylach. Zwiedzający podziwiali m. in. gotycki ratusz na Rynku, cały plac rynkowy, Ossolineum, Stare Jatki z pomnikiem Zwierząt Rzeźnych. Młodym góralom, w wędrówce urokliwymi uliczkami miasta, towarzyszyły wrocławskie krasnale. Nie sposób było je zliczyć, ponieważ opanowały one Wrocław w liczbie przekraczającej tysiąc sztuk.
Zwieńczeniem pobytu było obejrzenie słynnej „Panoramy Racławickiej” - olbrzymiego obrazu o wymiarach 15 × 114 m. Jego pomysłodawcą był znany lwowski malarz Jan Styka, który zaprosił do współpracy znakomitego batalistę Wojciecha Kossaka oraz innych malarzy. Trzeba przyznać, że dzieło to wywarło ogromne wrażenie na zwiedzających.
Zmęczeni, ale pełni pozytywnych doznań uczniowie udali się w drogę powrotną do Białego Dunajca. Pomysłodawczynią i organizatorką wycieczki była pani Joanna Serafin. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Karolina Majerczyk, Maria Michura i Weronika Stachoń.
.
Maria Michura