10 listopada uczniowie w naszej szkole uroczyście obchodzili 104 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wszyscy ubrani byliśmy odświętnie, a każda klasa dodatkowo zadbała o akcenty patriotyczne. O godzinie 10.35 uczestniczyliśmy w "Koncercie pieśni legionowych i patriotycznych", który zakończyliśmy o godzinie 11.11 wspólnym , uroczystym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji "Szkoła do Hymnu".
Obchody Święta Niepodległości
- 10
Wycieczka klasy trzeciej do Krakowa
W słoneczny listopadowy czwartek uczniowie klasy III (i 5 osób z klasy V) wybrali się do Krakowa. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty u Smoka Wawelskiego. Tam poznaliśmy legendę o Szewczyku Skubie. Następnie przeszliśmy na dziedziniec zamku na Wawelu. Zwiedziliśmy Katedrę Królewską, gdzie wiele uwagi poświęciliśmy naszej Patronce Szkoły- Królowej Jadwidze. Widzieliśmy też Dzwon Zygmunta. Byliśmy również w katakumbach królewskich. Następnie przeszliśmy na Rynek, gdzie poznaliśmy historię Sukiennic i wyjątkową legendę o gołębiach krakowskich. Stamtąd udaliśmy się do Kościoła Mariackiego, by podziwiać wspaniały ołtarz Wita Stwosza. Usłyszeliśmy też kolejną legendę o żółtej ciżemce. Potem udaliśmy się na warsztaty do Muzeum Obwarzanka. Tutaj nie tylko nauczyliśmy się odróżniać obwarzanka od precla, ale też każdy z nas mógł wykonać i upiec swojego obwarzanka. Po tych zajęciach zmęczeni i bardzo zadowoleni wróciliśmy do domu. Już teraz planujemy następną wyprawę.
6
Pierwszaki w parku trampolin
Dzięki zgłoszeniu klasy I przez panią Magdalenę Tarasiewicz do konkursu dla szkół zorganizowanym na Facebook’u przez Jump Planet Nowy Targ z okazji Dnia Edukacji Narodowej zdobyliśmy 2 miejsce. Nagrodą była godzina bezpłatnej zabawy na trampolinach. Wyjazd zrealizowaliśmy dnia 27.10.2022 r., a w programie było również obejrzenie filmu pt. „Kopciuszek i kamień życia” w kinie.
Dzieci wróciły do domu bardzo zmęczone ale zadowolone.
Żywa lekcja historii
26 października w naszej szkole odbyła się "żywa lekcja historii " .
Przenieśliśmy się do XVII wieku - do czasów wojen polsko-szwedzkich. Uczniowie mogli wcielić się w rolę szwedzkiego pikiniera lub polskiego husarza. W czasie prezentacji mogliśmy zobaczyć podstawowe uzbrojenie ówczesnych żołnierzy oraz dowiedzieć się o wspaniałych zwycięstwach polskiego oręża. Zdobywaniu wiedzy towarzyszyła doskonała zabawa.
7
Pamiętamy!
Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą...
Już od kilku lat, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunami, zapalają znicze na mogiłach zmarłych nauczycieli, pracowników i przyjaciół naszej Szkoły. Akcję zapoczątkowała Pani Janina Mrozowska- Cudzich.
Wierzymy, że kultywowanie pamięci o tych, którzy odeszli, uczy naszą młodzież szacunku dla minionych pokoleń.
Szkolenie ze strzelania
27. października w naszej szkole odbyło się szkolenie w ramach zajęć edb.
Młodzież z klas siódmej i ósmej nabyła podstawowe umiejętności obsługi broni i pierwszej pomocy. Szkolenie ze strzelania zakończyło się zawodami strzelniczymi. W zawodach trzecie miejsce zdobył Paweł Stachowiec; drugie- Krystian Szymborski, a pierwsze - Kacper Papież.
Druga część dotyczyła pierwszej pomocy i tu nasi uczniowie wykazali się duża aktywnością.
Zajęcia prowadzone były przez TG Sokół i instruktorów z Tatra Shooting Academy, którym serdecznie dziękujemy!
Zbiórka żywności dla Kuchni św. Brata Alberta
W dniach 10 do 20 listopada wolontariat zorganizował w naszej szkole zbiórkę żywności dla Kuchni św. Brata Alberta w Zakopanem. W akcji wzięli udział Rodzice, Nauczyciele oraz Uczniowie. Udało się zebać wiele produktów. Najchętniej przynoszono mąkę, cukier, makaron oraz ryż. Pośród darów znalazły się także min. konserwy, płatki śniadaniowe, sól, dżemy, kasze a nawet słodycze.
Ksiądz Marcin Sędzik wraz z uczniami Maciejem Cudzichem oraz Łukaszem Jędrolem zawieźli dary do Kuchni w czwartek 27 października. Siostra Aleksandra, prowadząca stołówkę, bardzo ucieszyła się z produktów i wyraziła swą wielką wdzięczność dla darczyńców.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji i znaleźli czas by dostarczyć produkty do szkoły.
Dziękujemy za hojność i wsparcie!
9
"Biegniemy z nadzieją"
Dnia 23 października młodzież z naszej szkoły wzięła udział w biegu „Biegniemy z nadzieją”. Wydarzenie to promowało działalność zakopiańskiego hospicjum domowego, z którym nasza szkoła współpracuje od wielu lat.
Uczniowie: Zuzanna Puchłopek, Oliwia Sieczka, Karolina Łukaszczyk, Karolina i Łukasz Jędrol, Paulina Kręcichwost, Magdalena Ślimak, Karina Sieczka, Aniela Medes, Liliana Dorocińska, Joanna Franosz, Weronika Zwijacz, Paweł i Michał Stachowiec, Stanisław Ślimak, Maciej Cudzich oraz Krystian Łukaszczyk pokonali dystans 2,5 – 5 km.
Każdy wolontariusz otrzymał na mecie medal.
Gratulujemy uczniom kondycji fizycznej i dziękujemy za reprezentowanie naszej szkoły w biegu charytatywnym.
7
Ślubowanie pierwszoklasistów
20 października 2022 r. o godz. 12.00 w naszej szkole odbyło się uroczyste Ślubowanie i pasowanie na ucznia klasy pierwszej. W uroczystościach wzięli udział rodzice oraz uczniowie z klasy II i przedstawiciele z poszczególnych klas. Bartek Walczak jako prowadzący powitał zebranych oraz gościa szczególnego - Wróżkę Ciekawych Pomysłów (Łucję Dziuban). W tym momencie na salę wkroczyła również niezadowolona z braku zaproszenia Zła Wróżka (Kasia Cudzich), która zaczarowała kandydatów do ślubowania twierdząc, że nie zostaną pierwszakami i nadal będą przedszkolakami. Zaniepokojone dzieci i zebranych uspokoiła Wróżka Ciekawych Pomysłów, która znała sposób na złe zaklęcie. Dzieci musiały wybrać się do czterech krain i przynieść z nich symbole. Najpierw należało zwiedzić Krainę Śpiewu – zdobywając klucz wiolinowy, następnie Krainę Pracy – a z niej pszczółkę, kolejna była Kraina Miłości i Dobroci – tu uczniowie zdobyli symbol serce, a w ostatniej Krainie Wiedzy – symbol sowę. Dzieci dzielnie śpiewały piosenki i recytowały wiersze, a dzięki temu w każdej z krain wykazały się potrzebnymi umiejętnościami. Wówczas to Wróżka mogła zrzucić złe zaklęcie i uroczystość ślubowania odbywała się według planu.
Pani Dyrektor Iwona Głowacka – Spera zabrała głos, gratulując dzieciom występu a rodzicom ich cudownych dzieci. Następnie wprowadzono sztandar szkoły i odśpiewano hymn szkoły.
W podniosłej atmosferze przed pocztem sztandarowym uczniowie ślubowali być dobrymi Polakami,
godnie reprezentować swoją szkołę oraz swym zachowaniem i nauką sprawiać radość
rodzicom i nauczycielom.
Po złożeniu Ślubowania Pani Dyrektor kolorowym ołówkiem dokonała symbolicznego
aktu pasowania na ucznia.
Następnie wręczono uczniom pamiątkowe dyplomy i kuferki z upominkami ufundowaneprzez Radę Rodziców, a w kuferkach były prezenty od ich rodziców oraz słodka niespodzianka wykonana przez panią Magdalenę Tarasiewicz. Pani Dyrektor ofiarowała dzieciom pamiątkowe książki.
Pani Grażyna Franosz zaprosiła Panią Dyrektor, nauczycieli, pierwszaków i ich rodziców na słodki poczęstunek.
16
Przedstawienie "Dary jesieni"
12 października zostało zaprezentowane w naszej szkole przedstawienie pt. „ Dary jesieni”. Wystąpili uczniowie z klasy II pod opieką pani Ewy Sosińskiej i pani Marii Furtak.
Marysia Stachowiec jako pani jesień przedstawiała bogactwo tej pory roku. Poszczególni uczniowie wystąpili w roli kolorowych drzew, jesiennych kwiatów, zdrowych i pysznych owoców i warzyw, grzybów.
Recytacje zostały wzbogacone piosenkami o jesieni i jej darach. Jesiennego kolorytu dodały też ciekawe, wyraziste stroje sceniczne, dekoracje, a szczególnie stół z owocami i warzywami.
Pani dyrektor zachęcała uczniów do spożywania dużej ilości tych smacznych i zdrowych produktów.
16
Wycieczka klas I i II na Kopieniec Wielki
Uczniowie klas I i II 10 października 2022 r. zdobyli szczyt Kopieniec Wielki (1370 m n.p.m).
Wyruszyliśmy busami spod szkoły do Topolowej Cyrli, tam czekał na nas pan przewodnik, który opowiadał nam o specyfice Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz przypomniał zasady zachowania się na szlaku.
Wiele dowiedzieliśmy się o niszczącej roli kornika, którego ciężko wytępić w lasach. Na Polanie Kopieniec zrobiliśmy przerwę śniadaniową, po której wspięliśmy się na sam szczyt. Trasa nie była łatwa, ale dzielne pierwszaki i drugoklasiści dali radę. Powrotną drogą zeszliśmy Doliną Olczyską do Jaszczurówki.
Pogodę mieliśmy przepiękną, można było podziwiać ośnieżone Tatry Wysokie i niższe partie w szacie jesiennych mchów i porostów. Wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.
Ewa Sosińska
Alicja Kalata
Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole
Samorząd Uczniowski oraz uczniowie klasy VIII przygotowali dla Nauczycieli i pracowników naszej szkoły koncert piosenek połączony z życzeniami.
Po muzycznym spotkaniu w auli, najstarsi Uczniowie wcielili się w role nauczycieli i próbowali poprowadzić zajęcia w poszczególnych klasach.
Dzień minął nam w atmosferze dobrej zabawy.
49
Wycieczka do Ojcowskiego Parku Narodowego
W środę 5 października uczniowie klas czwartej, piątej, szóstej oraz siódmej wzięli udział w wycieczce do Ojcowa. Uczestnicy wyruszyli o godzinie 7.30. Dwie i pół godziny poźniej byli już na miejscu. Swoje zwiedzanie rozpoczęli od wizyty w okolicy późnorenesansowego zamku Pieskowa Skała oraz podziwiania Maczugi Herkulesa.
Następnie uczniowie spacerowali Doliną Prądnika w kierunku Bramy Krakowskiej i odwiedzili Źródło Miłości. Byli także w Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego im. Prof. Władysława Szafera. Mogli tam podziwiać między innymi florę i faunę Parku.
W Ojcowskim Parku Narodowym znajduje się około 500 jaskiń- mniejszych i większych. Uczestnicy wycieczi zwidzieli jedną z tych najpopularniejszych – Jaskienię Łokietka.
W czasie wyprawy dopisała piękna pogoda. Dzieci i młodzież mogły spędzić cały dzień w cudownych okolicznościach przyrody. Wyprawa zakończyła się o 20.00 kiedy to wszysczy, w bardzo dobrych nastrojach, dotarli do Białego Dunajca.
18
Pasowanie na czytelnika
Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość, a pierwsze wypożyczenie książki powinno na długo pozostać w pamięci dziecka.
Nic więc dziwnego, że ślubowanie przyszłych czytelników z klasy I, które odbyło się 29 września 2022r. było dla nich ogromnym przeżyciem. Głównym celem spotkania było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
Na początku uroczystości Pani bibliotekarka Weronika Stępień powitała zebranych. Uczniowie zaśpiewali piosenkę „Poznajmy się nawzajem”, do której pięknie zatańczyli. Potem nastąpił czas na grupową i indywidualną recytację wierszy o bibliotece.
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie musieli wykazać się znajomością bajek i bajkowych postaci, z czym poradzili sobie na szóstkę.
Następnie po przemówieniu Pani Dyrektor Iwona Głowacka – Spera odczytała słowa przyrzeczenia, a uczniowie skupieni i przejęci przyrzekali, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika i Pani bibliotekarka podarowała im dyplomy i pamiątkowe książeczki.
Kolejnym etapem uroczystości było zwiedzenie biblioteki i wypożyczenie swojej pierwszej książki.
Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie wszyscy są zawsze mile widziani.
Alicja Kalata
8
Wakacyjne zajęcia świetlicowe
W dniach od 4 do 8 lipca w naszej szkole odbywały się wakacyjne zajęcia świetlicowe, w których uczestniczyło 25 uczniów z klas I-VI.
W ciągu pięciu dni dzieci realizowały bardzo atrakcyjny program pod okiem wychowawców; pani Elżbiety Szczypkowskiej, Pani Jolanty Kani oraz studentek - wolontariuszek, Aleksandry Szczypkowskiej i Katarzyny Spery.
Dzieci brały udział w konkursach, w podchodach, w warsztatach z układania kostki Rubika , były na wycieczce w górach, w kinie oraz odwiedziły Tatrzańskie Mini Zoo. Wszystkie wyjazdy, atrakcje oraz wyżywienia w trakcie zajęć sfinansowała Gminna Komisja ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Białym Dunajcu.
Bardzo dziękujemy !
7
"Dla tych co własnego boiska nie mają"
W kwietniu 2022 roku rozpoczęła się II edycja projektu “Dla tych, co własnego boiska nie mają”, przygotowanej przez Ludowy Klub Sportowy “Biali” Biały Dunajec. Brały w niej udział drużyny ze wszystkich szkół gminy oraz szkoła z Czerwiennego.
W ramach projektu uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w 5 turniejach piłki nożnej, które odbywały się w soboty. Mecze rozgrywane były na stadionie sportowym im. Stanisława Trebuni – Tutki “Ujka”, oprócz pierwszego turnieju, który odbył się na hali sportowej. Podczas turniejów organizator zapewniał obsługę sędziowską, opiekę medyczną, a przede wszystkim dobrą zabawę, odrobinę zdrowej rywalizacji i ciekawą formę spędzania wolnego czasu. Zawodnicy grali w profesjonalnych strojach piłkarskich.
Reprezentacja naszej szkoły osiągnęła bardzo dobre wyniki. Grupa młodsza wygrywała każdy turniej, strzelając bardzo dużo goli, a tracąc bardzo niewiele.
Turniej finałowy odbył się 10 lipca 2022 r. podczas Memoriału im. Stanisława Trebuni – Tutki – w czasie XIX Dunajeckiego Grania. Nasi piłkarze z grupy młodszej zajęli I miejsce, a z grupy starszej II miejsce. Otrzymali puchary, dyplomy, medale, piłki. Statuetkę najlepszego strzelca w młodszej kategorii zdobył Stanisław Dziuban, uczeń klasy II naszej szkoły.
Wszyscy uczestnicy otrzymali poczęstunek – porcje pizzy.
Gratulujemy naszym młodym piłkarzom i życzymy dalszych sukcesów!
Składy drużyn pilkarskich z SP nr 2:
KLASY 1 – 2
1. Stanisław Dziuban
2. Stanisław Chryczyk
3. Stanisław Gutt
4. Andrzej Gutt
5. Paweł Smółka
6. Dominik Dzielawa
7. Łukasz Cudzich
8. Piotr Szymborski
9. Szymon Kołtuniak
10 Wojtek Sieczka
opiekun: Ewa Sosińska
KLASY 3 – 5
1. Bartłomiej Chowaniec
2. Mateusz Kręcichwost
3. Klemens Medes
4. Michał Niemiec
5. Wawrzyniec Sieczka
6. Bartłomiej Palider
7. Tomasz Szymborski
8. Bartłomiej Walczak
9. Patryk Para
10. Maciej Franosz
opiekun: Elżbieta Szczypkowska
4
Wycieczka do Warszawy
W dniach od 6 do 8 czerwca młodzież naszej szkoły (klasy 7 i 8 oraz uczniowie klas 5 i 6) uczestniczyła w niezwykle atrakcyjnej wycieczce do Warszawy. Przez 3 dni podziwialiśmy wiele interesujących miejsc tego pięknego miasta byliśmy na Stadionie narodowym, w Muzeum Powstania Warszawskiego, w Centrum Nauki Kopernik, w Łazienkach Królewskich . Uczestniczyliśmy w zmianie warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Zwiedzaliśmy Stare Miasto i Krakowskie Przedmieście oraz podziwialiśmy panoramę stolicy z 30 piętra Pałacu Kultury i Nauki.Dzięki uprzejmości naszych wspaniałych Przewodników mogliśmy również zrobić zakupy w słynnych Złotych Tarasach.
Po zwiedzaniu odpoczywaliśmy w przytulnym hotelu , w którym przygotowywano dla nas przepyszne śniadania i obiadokolację. Wycieczkę zorganizowała firma MAŁOPOLSKA TRAVEL, a opiekę nad uczniami sprawowały wychowawczynie; Pani Grażyna Blicharska, Pani Joanna Serafin i Pani Iwona Głowacka-Spera.
22
Nowy Rok Szkolny
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Listopad 2021
- Styczeń 2021
- Styczeń 2017
- Styczeń 2015
- Listopad 2014
- Wszystkie